| SpeciiFobii12 a întrebat:

În 2021 am cumpărat o mașină, am ținut o 2-3 luni, timp în care nu am trecut o la impozit și am vândut o fără contract mai departe.
După vreo jumate de an s-a făcut o asigurare pe un an plătită în rate, însă doar prima rată plătită.
Azi am primit un telefon de la post cum ca ar fi o plângere de la băiatul de unde am luat mașina ca i-a venit o sumă de bani de la biroul executor.
Cum aș putea proceda sa rezolv această problemă și care ar fi consecințele mele dacă nu eu am făcut asigurarea aia?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Circulatia pe drumurile publice fara asigurare RCA este contraventie, probabil aceasta este suma ce trebuie platita de persoana de la care ai cumparat masina.
Probabil masina a ramas inmatriculata pe el, tu n-ai inmatriculat-o si nici cel la care i-ai vandut masina nu a facut-o si a fost amendat proprietarul din acte. Acesta, stiind ca ti-a vandut masina, nu a bagat de seama sa plateasca amenda si nu a facut plangere contraventionala, asa s-a ajuns la executarea silita.
Poti sa-i platesti tu datoria. Nu vor fi alte consecinte pentru tine, nu tu ai fost prins circuland fara asigurarea RCA, probabil cel caruia i-a vandut tu masina.

| SpeciiFobii12 explică (pentru Ioandelasal):

A fost făcută asigurare pe un an și a fost plătită doar jumate, așa a ajuns la proprietar, mai departe a pornit un dosar penal pe autor necunoscut, mă încurcă cu ceva pe mine știind ca nu am făcut asigurare?
Cum aș putea răspunde penal pentru vânzare mașinii fără contract?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Vanzarea fara contract nu este infractiune, este doar o problema civila intre vanzator si cumparator, cu unele consecinte legale (cumparatorul nu poate inmatricula masina pe el si astfel nu poate face ITP si RCA) si fiscale, vanzatorul va trebui sa plateasca impozitul pe masina iar proprietarul din acte are unele incoveniente (sa plateasca amenzi pentru contraventii savarsite de altcineva si sa umble prin instante pentru a le anula, cum este si cazul expus).
P.S. Chiar esti aerian in legislatia rutiera?

| ninuku a răspuns:

Cum sa vinzi o masina fara contract, tot ce trebuie platit pentru acea masina vine pe numele tau si nu poti face nimic trebuie sa platesti.

| SpeciiFobii12 explică (pentru ninuku):

A venit pe numele domnului de la care am cumpărat o eu, așa a făcut plângere și am ajuns să fiu sunat de la post, am întrebat ce se poate întâmpla și cum să scap

| ninuku a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Daca tu ai cumparat-o cu contract de vanzare si ai vanduto fara atunci esti bun de plata pentru ca tu nu ai nici o davada ca ai vandut masina.

| SpeciiFobii12 explică (pentru ninuku):

Am conversațiile cu al doilea cumpărător după mine unde a ajuns mașina, cu cat s-a cumpărat, cu cat s-a vândut

| suntserios a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Destul de irelevante discutiile daca nu ai facut contract.

Daca tu ai contract cu cel de la care ai cumparat masina el poate foarte usor sa te dea in judecata sa recupereze prejudiciul de la tine.

| ninuku a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

In fata unui judecator conversatiile nu au nici o valoare, actele conteaza, frate am 53 de ani dar pana acum nu am vazut sau auzit de cineva care sa vanda o masina fara contract de vanzare.

| SpeciiFobii12 explică (pentru suntserios):

Îi plătesc, nu e o problemă, sunt riscuri de condamnări? Amenzi penale?

| suntserios a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Daca va intelegeti amiabil si platesti omului nu vad de ce ar mai fi vreun risc... risc e ce face ala cu masina aia mai departe care teoretic e a ta si care practic in acte e a vechiului proprietar inca...

| SpeciiFobii12 explică (pentru suntserios):

Păi mașina teoretic e radiată din circulație, asigurare acum nu are.

| suntserios a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Cine a radiato?

| SpeciiFobii12 explică (pentru suntserios):

Fostul proprietar când a scos o de la primărie și mi-a dat fiscalul, eu iar nu am înscris o în circulație la primărie

| suntserios a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Asta nu inseamna radiere.
Radierea se face la cerere de proprietarul din acte

| SpeciiFobii12 explică (pentru suntserios):

Și se poate radia fără cartea mare și talon? Deoarece au plecat cu masina

| Mihai8767 a răspuns:

Pe scurt, esti bun de plata. Zi faina