| petru a întrebat:

In care Cetate/Tara, din istoria omenirii a existat pentru prima data forma de organizare statala?

Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

Probabil faceti referire la regele Burebista. dar dupa cate imi amintesc din cele citite (nu sunt istoric) a format un stat tribal.

7 răspunsuri:
| petru explică:

Domnisoara/doamna Mihaela, putina atentie si cred ca stiti sa raspundeti.
Anterior existentei cetatii celor rataiti ( ca doar au plecat din Troia ) a existat in Europa o Tara intinsa, condusa de un Rege. In acea Tara forma de oranduire era forma statala, poate desi impusa centralizarea, de catre un rege ( istorici il caracterizeaza capabil si drept) avea intrunite si caracteristicile Statului de Drept
petru b./Cluj

| petru explică:

Domnisoara/doamna Mihaela,
Regele/domnitorul/ sau imparatul, contravine cu forma de GUVERNAMANT (republica) insa nicidecum cu forma de organizare statala!
Oricum, nici un raspuns, inca, nu este corect, sau macar apropiat!
Incerc sa ajut :
Prin forta armata, un rege capabil si cu sfetnici intelepti, ba inca si avand o credinta ce se contrapunea expansiuni, a actionat sa uneasca teritoriile dezbinate ale aceleiasi semintii (aveau aceiasi credinta, vorbeau dialecte ale aceleiasi limbi si aveau aceleasi caracterisici socio-culturale si traditionale)
petru b./Cluj

| petru explică:

1/ratacitii, plecati din Troia, erau cei a lui Eneas si au intemeiat Cetatea Romei
2 // Forma statala de organizare, pretinde:
A/Centralizare, respectiv
- unirea intr-un singur teritoriu, al mai multor teritorii sau/si cetati apartinatoare unor familii/triburi ale aceleiasi semintii ( formarea Neamului), avand:
-unica credinta
-unica conducere religioasa
-unica conducere, rege/domnitor/suveran
-unica administrare, politic si social
- unica vorbire, infrumusetata de dialecte
-unic organism leguitor ( indiferent de forma/modul sau)
Apoi, numai
Republica nu admite Rege/domnitor/imparat/domn
Domnisoara/doamna Mihaela, iertati-mi permisiunea de a va indruma, fiti mai exigenta cu dumneavoastra

| DenissaDeea a răspuns:

Pentru prima data o organizatie statala cu un senat inclus in organizare a fost roma.(iatalia de azi)

| DenissaDeea a răspuns:

Probabil aveti dreptate in ceia ce spuneti, dar sa nu uitam ca exista un rege cea ce contravine cu cuvantul organizatie statala.(dupa cum am inteles asta ati intrebat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Islandia, si asta cu mult inainte de a deveni colonie a norvegiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, daca tot veneau din troia cine altii puteau fi.
sec II sparta si atena aveau doua modele de organizatie /regim aristocratic si democratic, sec III roma ...ma gandeam la islandia ca forma guvernamentala