Întrebare recomandată | Latiffa a întrebat:

In cat timp se inregistreaza contractul de munca? de ex: contractul e incheiat azi, cat timp ai sa-l inregistrezi la finante?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de munca nu se inregistreaza la finante ci la ITM, prin inregistrarea in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si format electronic (Revisal). Nu exista prevazut un termen, doar sa fie inregistrat inainte ca salariatul sa inceapa munca, asa prevede Codul muncii, citez:
"ART. 16
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
(2) Anterior începerii activităţii, contractul individual de muncă se înregistrează în registrul general de evidenţă a salariaţilor, care se transmite inspectoratului teritorial de muncă.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă."