| Ciubalalau a întrebat:

In cazul decesului unui parinte celalalt poate instraina apartamentul in cazul in care are copii? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, daca este proprietar unic al apartamentului, respectiv parintele decedat nu a fost proprietar.
Daca proprietatea este comuna nu il poate instraina inainte de a face procedura succesorala si atunci numai cu acordul tuturor mostenitorilor, respectiv si a copiilor.

| Ciubalalau explică (pentru Ioandelasal):

Avand in vedere ca au fost casatoriti 30 de ani si bunul a fost achizitionat in timpul casatoriei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ciubalalau):

N-am de unde sti, tu n-ai spus asta in intrebare.
Nici daca este bun comun, de regula in cote egale (cate jumatate fiecare), sotul supravietuitor nu il poate vinde singur. Ar putea vinde doar dupa procedura succesorala si numai cu acordul tuturor mostenitorilor. Exista o singura exceptie, respectiv poate vinde doar partea lui, de 62, 5% din apartament, dar nu cred ca o sa gaseasca cumparator numai pentru partea lui.

| Ciubalalau explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc pentru raspuns.