| alexalghisi a întrebat:

In cazul unei amenzi pentru "tulburarea liniştii publice" daca respectiva persoana are pasaport strain si se identifica prin acel act politia romana se chiune sa trimita amenda in tara respectiva? ( mentionez tara face parte din EU ) Deoarece in pasaport nu e specificata o adresa in care locuiesti in tara respectiva.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este cetatean strain dintr-o tara UE se poate sa trimita amenda statului a carui este si acesta este obligat s-o execute, conform unei directive europene, citez:
"Articolul 13. Executarea cererii de recuperare
(1)În scopul recuperarii creanței în statul membru solicitat,
orice creanță cu privire la care a fost formulată o cerere de
recuperare este tratată ca și când ar fi o creanță a statului
membru solicitat, cu excepția cazului în care prezenta directivă
prevede altfel. Autoritatea solicitată face uz de prerogativele conferite și de procedurile instituite în temeiul actelor cu putere de lege și al actelor administrative din statul membru solicitat care se aplică creanțelor cu privire la acelea și impozite sau taxe sau, în absența acestora, impozite sau taxe similare, cu excepția cazului în care prezenta directivă prevede altfel."
Daca este cetatean cu dubla cetatenie, straina si romana, respectivul are un domiciliu si in Romania, amenda neplatita poate fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului respectivului.