| LisaJulie a întrebat:

În ce condiții dacă te amenința o persoana pe Facebook îi poți face plângere prealabila? Dacă tea amenințat cu moartea de mai multe ori îi pot face plângere sau este mai bine sa îl blochez?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O amenitare este urmarita penal doar daca este credibila. Ca de exemplu exista putoi care fac glume proaste pe internet.

| LisaJulie explică (pentru doctorandus):

Am inteles, dar tipul mi-a cerut adresa, tot intreaba unde stau si spune ca ii va da in cap unei persoane apropiate!

| LisaJulie explică (pentru doctorandus):

Eu stiu ca nu ar trebui sa bag in seama chestiile astea dar totusi

| LisaJulie explică (pentru doctorandus):

Cred ca imi dezactivez contul de Facebook

| ioana748 a răspuns:

Ai putea sa faci si o plangere la poliție. Pana la urma de ce nu.
Daca ai timp sa mergi sa dai declaratii. Poate se potolește cu prostiile.
Daca nu ai timp da block. Asta este, multi tralala pe fata pamantului.

| haileewatson a răspuns:

Rosalia, tu esti?

| LisaJulie explică (pentru haileewatson):

Inca una care imi spune ca sunt Rosalia! Esti cumva Violleta2022?

| Cipi1212 a răspuns:

Poți să îl blochezi.

| Mindfulness a răspuns:

Îl lași să scrie cat mai multe că poate la nervi se da de gol și mărturisește toate mișcările și acțiunile ce te poate implica și pe tine. Dar salvezi tot sa ai dovada. Îl poți bloca, majoritatea se rezuma doar la amenințări.

| Mindfulness a răspuns:

Daca te temi de viață ta, are poze cu el nu are profil fals atunci e posibil sa o facă și în realitate și să nu glumească. Doar tu știi cine e tipul ăla, dar daca te temi și are poze cu el și deții mai multe detalii atunci poți depune plângere. Daca nu are poze deloc și nu știi multe despre el atunci o faci degeaba nu o să își bată poliția capul sa de-a de el deși îi îl poate depista dar nu cred că fără poze o sa te bage in seama daca are profil fals.