| IonutzuF a întrebat:

In ce conditii o firma privata, dupa ce a platit spor de vechime o perioada de 5 ani, poate sa anuleze plata sporului de vechime?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Numai in conditiile expirarii termenului pentru care au fost incheiat un contract de munca(contract colectiv la nivel de unitate si/sau contract individual) care continea acele prevederi referitoare la sporul de vechime.

p.s. Dupa intrarea in vigoare a noii legislatii a muncii(Codul muncii), sporul de vechime nu mai este obligatoriu prin lege!
Asadar, din 2011, dupa intrarea in vigoare a noului Cod al Muncii, angajatorul este obligat sa acorde spor de vechime NUMAI DACA acesta a fost stabilit prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin contractul individual de munca.

Iti recomand sa verifici cum stau lucrurile din acest punct de vedere la firma fie consultand contractul colectiv de munca din acea unitate, fie contractul individual de munca!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sporul pentru vechimea in munca reprezinta un spor conventional, pe care angajatorul are obligatia sa il acorde doar dacă acesta a fost negociat şi inclus în contractul individual de munca (de la inceput sau ulterior, prin act aditional) sau in cel colectiv la nivel de unitate.