Întrebare recomandată | Georgian620 a întrebat:

In ce consta un examen pentru obtinerea permisului categoria AM? adica eu banuiesc ca sunt mai putine intrebari..este altfel structura si intrebarile sunt special pentru aceea categorie..si daca puteti da si niste informatii de unde as putea invata pentru aceasta categorie.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu sunt stabilite, prevederea privind categoria AM intra in vigoare doar la 19.01. 2013.
Totusi, te poti uita in Ordinul MAI nr.268/2010, privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere, la cerintele pentru subcategoria A1, cred ca o sa fie ceva asemanator.
Poti sa studiezi OUG 195/2012 (Codul rutier) si Regulamentul de aplicare al acesteia, aprobat prin HG 1391/2006, ambele cu modificarile si completarile ulterioare. De asemenea exista carti cu aceste acte normative, cauta una de data recenta, care sa cuprinda si modificarile si completarile facute prin L.203/2012.

| cristy1993 a răspuns:

Deisgur te sfatuiesc sa iti faci cont pe drpciv.ro acolo ai chestionarele exact ca la sala.