| Girly97 a întrebat:

In ce situatii dupa absolvirea liceului imi pastrez dreptul la alocatia de stat? Mentionez ca am 20 ani, sunt in clasa XII-a iar dupa absolvire imi voi continua studiile in Bucuresti la o scoala postliceala (de masaj) care va dura aproximativ un an. Am sanse?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai primesti alocatia de stat pentru copii dupa terminarea liceului, avand in vedere ca ai deja 20 de ani.
Conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca scoala este un acreditata de Ministerul Invatamantului.

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Este de fapt acreditata si de Ministrul Sanatatii si de Ministrul Educatiei.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Ai dreptate, acum ii spune ministerul Educatiei, nu ministerul Invatamantului.
Dar am verificat acum, nu vei primi alocatia cat timp esti la o scoala postliceala, numai pana termini liceul sau scoala profesionala.