| AnaMariaPșt a întrebat:

In cei 30 % vor fii incluși și cei cu media peste 9, 5 sau se calculeaza primii 30 % fara cei cu 9, 5,adică de la cei cu 9, 5 primi 30%?( Este vb despre bursele de rezistenta și merit )

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procentul de 30% se calculeaza asupra numarului de elevi din clasa, indiferent de media avuta si vor primi bursa in ordinea descrescatoare a mediilor, incepand cu cel care are media cea mai mare.

| Sjhxjcks a răspuns:

Se calculeaza în primul rand 30 la sută din numărul de elevi, apoi vezi ce medii au fiecare
Dacă cea mai mica medie din cei 30% este vel puțin 9, 5 vor primi toți care au cel puțin 9, 5 (poate fi toată clasa)
Insa, dacă nu există elevi cu medie atât de mare, de exemplu dacă cea mai mare este de 7, tot asa, se calculeaza cei 30% și primesc bursa.