| Drvl_Teodora_1987 a întrebat:

În dimineața asta un șofer mi-a călcat câinele. Camerele video de la casă au filmat totul. Ce pot face din punct de vedere legal? Îl pot da în judecată?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l dai in judecata dar nu vei rezolva nimic, cu exceptia timpului si banilor pierduti. In primul rand tu esti vinovata, l-ai lasat liber pe strada.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca animalul a iesit in strada si el a dat accidental cu masina peste el nu ai ce sa faci legal.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce lucru trist... Pe lângă faptul că suferi după cățelușul pierdut, vei fi învinuită și acuzată că nu l-ai ținut în lesă. Nu cred că rezolvi nimic, poate doar dacă șoferul s-ar fi luat după el, încât să-l omoare intenționat. Dar așa, poate să motiveze că s-a aruncat în fața mașinii. Ori, că nu l-a văzut. Toți îți vor spune că "a fost doar un câine!" și cu asta își evidențiază nepăsarea.
Las' că va plăti și el, într-o zi, don't worry. Viața nu prea iartă.
Păcat... sad