| MikeTaison1999 a întrebat:

În fața mea se deplasa o mașină care mergea încet, semnalizez, intru în depășire iar când mașina mea trecuse deja cu oglinda de botul masinei inculpatului, intră în ușa mea din dreapta. Tin să menționez ca m-am asigurat din față cat și din spate. A cui este vina?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vina este a soferului care a intrat in tine, deoarece nu a respectat regulile celui depasit, respectiv sa nu mareasca viteza si sa nu intre in cel care depaseste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A lui. Bineînțeles dacă ai făcut corect depășirea.

| eliancodrut a răspuns:

El este doar vinovat, nu inculpat. Inculparea se face de procuror, dupa ce face cercetari.

| suntserios a răspuns (pentru eliancodrut):

Ce procuror bre?

| eliancodrut a răspuns (pentru suntserios):

Ma reefreeam in general: calitatea de inculpat o da un procuror. Si in accidente, daca sunt victime sau pagube mari, ori impricinatii nu se inteleg asupra pagubelor se fac cercetari. Toate aceste cercetari se fac sub conducerea unui procuror care hotaraste daca este caz penal sau nu.
Dar eu ma refeream la faptul ca cel care a pus intrebarea il numea pe cel vinovat de producerea accidentului "inculpat". Ori asta o stabileste doar un procuror.