| Anonimul151 a întrebat:

În iulie am terminat învățământul profesional, mi am depus cerere pentru continuarea liceului ( în același liceu unde am fost ), am început. Însă din primele zile, eu și alții care suntem noi în clasa respectivă suntem excluși. Și de profesori și de elevi. Însă, nu o sa ma refer acum la elevi ci la profesori.

Exista unii profesori care au ceva cu noi, cei noi veniți în aceasta clasă. Ne pun întrebări de genul: Ca noi de ce am venit aici, ca oricum nu ne descurcam, că trebuie să recuperam mult și ca nu trebuia sa continuam.

Un alt profesor la fel, din prima oră a venit și a urlat la noi cu același vorbe. Că de ce am venit noi acolo. Ne a pus să ne prezentam și la fel a urlat.

A făcut o glumă cu un subiect care nu este de râs, ci este un subiect foarte serios ( care are referire la un diagnostic foarte grav ). A zis "Voi puteți să nu râdeți ". Chiar dacă nu era de râs.

A întrebat cine vrea să meargă la facultate, sa ridice mâna.

Atât eu cât și alții care sunt tot noi, nu am ridicat mâna. Pentru că nu mă gândesc dacă merg sau nu. Cel puțin nu momentan. Nu e momentul să mă gândesc la așa ceva. A început să râdă de noi.

Înțeleg că e mult de recuperat, îmi asum asta pentru că am știut. Dar de ce se comportă profesorii doar cu noi așa? Cu cei noi...

Nu mi se pare normal comportamentul lor. Ce pot face? La ce se incadreaza chestiile astea?

Mă tem că va continua așa unii dintre acești profesori, chiar dacă nu toți. Dar dacă voi acționa legal și îi voi spune direct față în față, după va avea ceva personal cu mine și îmi va da note mici pe nedrept...

Deci, pe scurt profesorii respectivi ar vrea să ne facă sa renunțăm. Însă nu voi renunța orice ar fi. Pentru că am fost un elev exemplu pentru alții. Și nu o să renunț pentru că acești profesori vor. Ei trebuie să ne accepte în clasa asta.

Fac și profesorii ăștia discriminare, pentru ca cu ceilalți vorbesc dar cu noi nu. Deparca suntem invizibili.

Alți profesori ne au făcut o primire ok. Ne au felicitat că am continuat, asa cum era și normal sa facă toți. Nu să vină din prima oră să urle la noi fără sa ii facem nimic și sa zică, sa se I a de noi ca de ce am continuat și restul.

Aș vrea să știu la ce se incadreaza lucrurile acestea și ce lege m-ar ajuta cu mai multe informații.

Am uitat sa menționez faptul, dar unul dintre profesorii care se comportă așa are peste 60 ani. Restul nu. Dar indiferent de vârstă nu e ok să se comporte așa cu noi...

Însă, mie mi se pare că fac abuz...

2 răspunsuri:
| popapopica a răspuns:

Nu renunta!
Invata si arata-le ca esti mai capabil decat "desteptii".
Poate ar trebui sa mergeti in grup (ca sa fiti luati in serios) la director si sa reclamati asta.

| Anonimul151 explică (pentru popapopica):

Nu o să renunț pentru că așa vor ei... Ar fi bine să facem chestia asta. Dar cum suntem noi unii, până ne obișnuim cu clasa asta, cu noii colegi e greu. Plus că nu este o clasă foarte unită în care să se facă astfel de lucruri.

Poate că ei cum au mai făcut și în anii trecuți, li se pare normal comportamentul acelor profesori. Pentru că practic li s-a impus acele idei. Acea "severitate", "comunism", care efectiv nu își are rostul.

Din păcate am inclusiv oră cu directorul adjunct. Care se comportă fix la fel cu noi...