| anonim_4396 a întrebat:

In momentul in care in scoala este o bataie si vrei sa faci reclamatie la politie, ce poate pati persoana care a agresat? Dar prin Inspectorat? Cine stie sigur, va rog sa imi raspunda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| madalina_8123 a răspuns:

Conform Codului penal, minorul care are varsta intre 14 si 16 ani raspunde penal numai daca se dovedeste ca a savarsit fapta cu discernamant, iar minorul care a implinit varsta de 16 ani raspunde penal. Prin urmare, te poti adresa organelor de politie daca cel care te-a agresat indeplineste conditiile de mai sus. Altfel, elevul poate fi sanctionat disciplinar prin mustrare, scaderea notei la purtare sau exmatriculare.
La politie trebuie sa depui o plangere pentru "lovire sau alte violente" (art 180 din Codul Penal), "vatamare corporala" (art 181 din Codul Penal) sau "vatamare corporala grava" (art 182 din Codul Penal). Cauta aceste infractiuni in Codul Penal, asa cum ti-am indicat (gasesti codul si pe net) si vezi care dintre acestea se aplica in cazul vostru. Tine minte ca impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Ca sa dovedesti violentele fizice, trebuie sa te prezinti la medicul legist care iti va elibera un certificat medico-legal. Este indicat sa te prezinti la medic imediat dupa ce a aavut loc agresiunea fizica.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prima miscare este sa te adresezi directiunii.

mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand este bine sa anunti dirigintele clasei ori directorul pentru ca este o altercatie intre elevii scolii si acestea trebui sa hotarasca daca este cazul sa fie ori nu alertata politia.
Daca in urma bataii, persoana agresata va avea nevoie de ingrijire medicala, atunci interventia politiei este necesara si in raport de varsta elevului, daca este peste 16 ani, cand are responsabilitate redusa poate fi antrenata raspunderea penala si chiar trimiterea in judecata. Daca persoana agresorului are peste 18 ani, este vorba de infractiunea de lovire si ea se sanctioneaza cu o pedeapsa, in raport de gravitatea leziunilor suferite de victima. In acest din urma caz, se poate ajunge pana la condamnarea agresorului, chiar si cu privarea de libertate.
Daca este o altercatie de mai mica importanta, fara leziuni ale victimei, directiunea scolii va aplica santiuni agresorului.

| madalina_8123 a răspuns:

Impacarea partilor inseamna ca se retrage plangerea de catre cel care a depus-o. Ai nevoie si de martori la politie, martori care vor fi citati si la proces, in cazul in care chiar vrei sa se ajunga acolo. Daca tu consideri ca nu merita ca elevul respectiv sa aiba dosar penal, mai bine apelezi doar la conducerea scolii.

| mariaw a răspuns:

Daca nu e nimeni grav ranit, va primi mustrari din partea cadrelor didactice si nu numai. Iar daca respectivul are peste 16 ani, va raspunde penal, insa nu cred ca asta va atrage dupa dine urmari grave, intrucat e normal sa se ofere cauze atenuante daca nu exista antecedente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce se intampla daca persoana agresata face reclamatie la Inspectorat si la sediul Politiei? asta am intrebat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu face nimeni nimic straight face