| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

In Romania mai exista "carte de munca"?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Carnetul (nu cartea) de munca a fost abrogat incepand cu 1.01. 2011, de atunci exista doar contractul individual de munca, inregistrat in Registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), in format pe hartie si electronic, la angajator si ITM.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da. Se numeste "REVISAL". E varianta digitala a vechii carti de munca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se mai face acea carte de munca, acum exista baze de date in care se noteaza fiecare luna de salarizare sau indemnizatie pe care o ia fiecare persoana.
Eu de exemplu ma uit in contul de pensie privata (pilon 2) si vad acolo ce a platit fiecare angajator la care am fost.
A doua baza de date in care apar salariile (sau cel putin existenta unei asigurari/cotizatii), este cea de la sistemul public de sanatate.
De asemenea, la desfacerea sau expirarea unui contract de munca de pe teritoriul Romaniei, trebuie sa primesti adeverinta de vechime de pe postul respectiv; acolo apare postul si perioada pe care ai lucrat.

| ReddY25 a răspuns:

Eu știu că e pe bază de contract

| darrio2007 a răspuns:

Carnet de muncă.
Nu mai există.
Ai avut de-a face cu asa ceva?