| mrGri a întrebat:

In situatia in care o persoana a primit niste proprietati cu mult timp in urma, pe vremea cand nici nu se punea problema arhivarii si digitalizarii documentelor, persoana respectiva nu are nici un document la mana si nici nu stie ce detine, as vrea sa stiu ce poate face sa scape de niste rude invidioase care sunt in stare sa faca orice ca sa-l mosteneasca.
In cazul unor eventuale terenuri nu se poate afla cerand extras de carte funciara din moment ce proprietarul n-a avut niciodata actele ca sa-si poata face deschidere de rol.
Nu se stie exact ce documente s-au facut: donatie, vanzare-cumparare etc. ( in mod normal vanzatorul merge la primarie sa radieze terenul si cumparatorul face deschidere de rol).
Poate ca dupa ce au decedat batranii care l-au improprietarit direct s-a facut succesiunea ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si acum le este frica sa nu raspunda penal. Mai este si posibilitatea sa nu se fi putut face nimic, eventualele proprietati ramanandu-i persoanei respective dar sa nu detina nici un document.
Nu ma dau in vant dupa astfel de povesti, nu sunt nebun sa bat campii pe tema asta, insa nimeni nu si-ar dori sa aiba niste proprietati de vreo 30 de ani si sa nu aiba nici o hartie la mana ca sa vada ce detine si sa mai trebuiasca si sa se fereasca persoane care stiu ce are, probabil au si documentele si il "asteapta la colt".
Problema la un astfel de caz este ca toate aceste lucruri s-ar dovedi doar dupa ce persoana care detine proprietatile ar deceda, atunci s-ar afla ce detinea, dar dupa aceea nu ar mai avea cine sa spuna "stiam eu ca pentru a mosteni aceste proprietati l-ati aranjat pe acest om, el nici macar nu stia despre ele" si sa depuna o plangere din care sa poata sa reiasa clar pentru ce i-au dorit moartea.
Legea dezmostenirii nu este prea permisiva la noi in tara si chiar daca ar fi, cine detine documentele ar avea un as in maneca si poate fi in stare de orice pentru o "mica avere". La coruptia de la noi se aranjeaza sa le ia mai mult moca chiar si de la stat in cazul in care omul moare si e dezmostenita toata lumea.
Ideea de baza ar fi "Cum faci sa scapi de niste persoane care sunt in stare de orice cu tine din cauza faptului ca de vreo 30 de ani sunt disperati dupa averea ta"
Legea nu prevede, in astfel de situatii, o procedura de genul: primesti o alta identitate, iti echivaleaza proprietatile in alta parte (astfel incat sa nu mai aiba nimeni nimic cu tine) iar de pe numele vechi nu mai poate nimeni sa-ti ia proprietatile despre care nu ai stiut ca le ai.
La japonezi exista agentii care te ajuta sa dispari legal. La noi nu se pot rezolva astfel de situatii nici pe departe...
Alte idei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Drept sa-ti spun chiar bati campii si nici macar cu gratie.
Amesteci lucrurile de nu se intelege nimic, nici maca ce legatura ai cu toate acestea.
In orice caz, in prezent, se face inregistrarea sistematica a terenurilor si, in cativa ani, probabil o sa fie inscrise toate in CF. Atunci se va sti cine este proprietarul.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă ești moștenitor pe ceva te va căuta cineva.