| Lara200 a întrebat:

În urma cu un an eu și iubitul meu voiam sa mergem acasă la părinți de la facultate. Mașinile noastre erau acasă la părinții noștri, eu cu el locuim în același sat asa ca am apelat la un coleg de facultate care este prietenul iubitului meu pentru ca și el și iubita lui sunt de la noi din sat. Doar ca pe drum a intrat un alt șofer care merge cu viteza și ne-a împins mașina noastră într-un pom, iubitul meu nu a pățit nimic, iubita acelui coleg și-a fracturat mâna, acel coleg care conducea a avut nevoie de 3 operații iar eu am stat o luna jumate în coma. Eu am 24 de ani, poliția pe ei i-au chemat sa dea declarații atunci doar pe iubitul meu și pe iubita acelui coleg de facultate și pe colegul acela de facultate. După ce am ieșit din coma m-a chemat și pe mine.Dar acum după un an ne-au chemat din nou sa dam declarații. au zis ca joi trebuie sa mergem și mă gândesc că de ce nu ne-au chemat până acum și ne cheamă după un an.Din punct de vedere legal este normal ce fac ei? De ce ar trebui sa ne mai cheme din nou după un an dacă am fost odată atunci când s-a întamplat accidentul? Cine cunoaște lucruri despre lege poate să explice pas cu pas de ce se fac așa procedurile? Dau funda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui unde au dat prima data declaratiile si unde v-au chemat acum.
Ca o ipoteza prima data au dat declaratiile la politie, s-a inceput urmarirea penala si acum v-au chemat la Parchet (procuratura). Daca nu v-ati constituit parte civila pana acum este bine s-o faceti in fata procurorului, solicitand daune materiale si morale.
Dupa aceea urmeaza intocmirea si prezentarea rechizitoriului de catre procuror, apoi dosarul se trimite judecatorului de camera preliminara, pentru verificarea legalitatii urmaririi penale si a probelor si, daca totul este in regula, dosarul se trimite instantei de judecata competente sa judece cauza si veti fi citati la aceasta instanta.
Toata procedura mai poate dura cateva luni iar apoi si procesul poate dura destul de mult, nu-ti pot spune nici macar orientatitv cat timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Supriza, un proces dureaza ani buni in Ro