| AndyAndrei77 a întrebat:

Încep direct: tata a pus la vânzare terenul + casa pe care el a proiectat-o și construit-o în care locuim încă din 2006-2007 fără să întrebe pe nimeni. Locuiesc cu el, mama, sora mea. Mama va afla "vestea" de abia mâine la prânz în timp ce eu sunt la liceu. Ce are să mi se întâmple?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu sunt sigur daca poate vinde acea casa fara acordul mamei tale dar un lucru e sigur daca tatal vostru nu e vitreg ci natural atunci chiar daca va putea sa vanda acea casa, jumatate din bani va trebui sa-i de mamei tale, daca nu face asta, mama ta poate sa-l dea in judecata!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este urat din partea lui ca vrea sa vanda casa fara o discutie prealabila cu voi, mai ales cu mama ta.
Nu spui daca a construit casa inainte sau dupa casatorie, banuiesc ca dupa casatorie, avand in vedere anul constructiei.
Daca este asa atunci jumatate din casa este proprietatea mamei tale si atunci tatal nu o poate vinde de unul singur.
Daca sunteti minori veti sta in continuare cu parintii, acolo unde vor sta si ei.

| buffa a răspuns:

Nu are dreptul nicicum. Casa se imparte la 2.