| sabin89 a întrebat:

Între Maniu, Brătianu și Vaida-Voevod (doar între aceștia trei) pe care îl vedeți ca având mai mare merit legat de actul Unirii?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Noi am avut un tratat de alianta cu Marea Britanie, Franta si Rusia, care prevedea ca dupa victorie vom primi Transilvania pana la Tisa, Banatul pana langa Belgrad si Bucovina. Cum noi am iesit din alianta prin pacea cu Germania, pace separata, nu am participat la negocierile de pace. Am primit Transilvania si Banatul cu suprafata pe care o detinem si acum, datorita principiului nationalitatilor, care a fost conditia pusa de SUA, si potrivit dorintei majoritatii populatiei din aceste provincii, care nu era sa prefere sa faca parte din statele nationale Ungaria si Serbia, cand ei erau romani. Ce treaba are aici si ce merit ar putea avea Bratianu, care a fost la Paris pretinzand ca participa la negocieri neoficiale, dar care cand a vazut ca Romania nu va obtine nimic peste principiul nationalitatilor s-a intors in tara? Ce merit are privind Unirea Maniu, de altfel un mare fruntas al nostru, al romanilor transilvaneni, care la adunarea de la Alba Iulia a intrebat ce se va intampla in cazul unirii cu etnicitatea specifica romanilor transilvaneni? Pana la urma, unirea fara conditii au cerut-o social democratii, potrivit principiilor lor. Si Vaida-Voevod, ce cauta aici? A votat si el Unirea, pe 1 Decembrie 1918, si atat.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Și atunci, pe cine îl vezi că s-a evidențiat cu un merit deosebit?