| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea tine de politica, dar are si alte nuante. O voi face cat mai simpla: ce au grecii impotriva turcilor? am auzit diverse chestii si am nevoie de lamuriri. dau fundahappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problemele dintre greci si turci incep inca de pe la anii 1400, cand cele doua popoare au venit in contact. Urmeaza cucerirea Constantinopolului, ocupatia de catre turci si continua pana in zilele noastre, cand au diferende privind Ciprul si unele insule. Numai bine!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Treaba politica

| thealchemist a răspuns:

Grecii au fost ocupati si asupriti de turci timp de secole. chiar si acum grecii din Turcia sunt persecutati, nu ai nevoie de mai multe lamuriri, e clar ca nu poate fi vorba de intelegere intre cele 2 natiuni in special ca Turcia inca ocupa o parte din ce ar trebui sa fie teritoriul Greciei (nordul Ciprului).

| Adyr0 a răspuns:

Religioase. Grecii sunt crestini, iar turcii sunt musulmani. Constantinopolul, Istambulul de azi, a fost capitala crestinismului in antichitate.

| ronin33dan a răspuns:

Ptr ca impart o parte din teritoriu si anume Cipru care si la ora actuala este impartita in doua, partea Greaca si partea Turca!

| icsulescu a răspuns:

Se cearta pe Insula Cirpu. Mai multe detalii pe wiki: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cipru