| Lidia146477 a întrebat:

Iubitul meu m-a cerut în căsătorie, suntem de 3 ani împreună, eu am 17 ani el 19 ani suntem verișori de gradul al 3lea, am acceptat cererea în căsătorie dar eu am 17 ani, nu ne putem căsători acum. Credeți că suntem prea tineri pentru căsătorie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De casatorit va puteti casatori, Codul civil permite aceasta in anumite conditii, citez:
"ART.272.Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului."
Parerea mea este sa mai asteptati putin, macar pana tu faci 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut. Mult prea tineri.

| MistarGoGu a răspuns:

Copilăriti, experimentati, calatoriti ca de familie și griji este timp pana la pensie!