| LanguageMaster a întrebat:

Judecătorilor le este frică de infractori?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de fiecare judecator, la unii se poate sa le fie frica, mai ales in cazul infractorilor foarte violenti, la altii nu le este frica sau foarte putin. Inca la noi n-am auzit sa fie asasinati judecatori.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Unui judecator de la o judecatorie de provincie: probabil ca le e frica de marii interlopi. Unui judecator de la ICCJ care i-a condamnat pe Nastase si pe Dragnea: nu cred. Adica nu atat de frica incat sa nu-i condamne.

| viavo a răspuns:

Si da si nu, au si ei riscul lor. Un infractor poate avea oameni care sa il asasineze pe el sau familia lui. Sunt unii judecatori care nu ies din casa fara garda de corp si sunt altii care nici nu se gandesc la un pericol.

| Dana1999 a răspuns:

Ei sunt protejati de poliție daca exista amenințare.
Nu le e frica de ei ca stiu foarte bine infractorii ca nu judecătorii sunt responsabili de faptele pe care le comit. Ei nu au contact cu infractorii decât la judecătorie, in public. Dacă sunt cautati personal, anunță autoritățile!