| LanguageMaster a întrebat:

La avocați există o vârstă minimă de pensionare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista, conform L. nr. 72/2016, privind sistemul de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale ale avocaţilor, citez:
"ART. 37
  (1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, asiguraţilor care au depăşit cu cel puţin 5 ani stagiul complet de cotizare realizat numai în profesia de avocat.
  (2) La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate nu se iau în calcul perioadele de stagiu asimilat.
  (3) Reducerea vârstei prevăzute la alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere prevăzută de prezenta lege sau de alte legi speciale."
In prezent aceasta este de 60 ani pentru barbati si 56 ani si 7 luni pentru femei.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dacă ar fi crescută vârsta de pensionare la avocați, oare ar determina pensionări masive cât timp legea veche este în vigoare?
De exemplu, dacă s-ar crește la 65 atât pentru femei cât și pentru bărbați.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Si la femei se va ajunge la 65 de ani pana in 2035, conform anexei nr.1 la legea indicata.