| 123gabialexandra a întrebat:

La ce ajută raportul privind operele muzicale utilizate în cadrul unui spectacol? raport către UCMR ADA

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raportul este necesar pentru plata taxelor de folosire a operelor muzicale catre organizatia ce se ocupa cu drepturile de autor si folosire.

| 123gabialexandra explică (pentru Ioandelasal):

Și eu dacă sunt artist, care momentan nu sunt înscrisă la UCMR Ada, și îmi cant piesele, câștig ceva? Sau va trebui să devin membru și apoi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 123gabialexandra):

Poti canta piesele proprii si fara a fi membru.
Va trebui sa devii membru ca sa obtii bani pentru folosirea pieselor tale de alti cantareti.