| ASERT a întrebat:

La ce scoala de soferi din Baia Mare se poate face permsiul la 16 ani, categoria B?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La nici o scoala de conducere din Romania nu se pot face cursuri pentru categoria B de la 16 ani, doar de la 17 ani si 9 luni.
Prin exceptie pot face aceste cursuri de la 17 ani elevii din scolile profesionale cu profil auto, conform prevederilor art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

| darrio2007 a răspuns:

La nici una din țara asta. Doar la implinirea varstei de 18 ani.
Te-ai nascut ieri?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu este legal posibil.
Categoria B este pentru cei care au implinit deja 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La niciuna. Categoria B se ia doar de la 18 ani in sus la orice școala din Romania.

| ReddY25 a răspuns:

Nu merge