| anonim_4396 a întrebat:

La ce se folosește un certificat de deces?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de deces dovedeste ca persoana respectiva a decedat si cu el mostenitorii pot obtine ajutorul de deces, pot deschide procedura succesorala dupa defunct si pot obtine pensie de urmas, dupa caz.
Pot fi si alte urmari, de ex. daca defunctul este urmarit penal se claseaza dosarul sau daca este deja in cursul judecatii aceasta inceteaza.

| Simpatic a răspuns:

Stiu ca el foloseste printre altele pentru a primi ajutorul de inmormantare care este in valoare de +6000 de lei
Apoi el este un act important ce este necesar si obligatoriu a se elibera
La ce mai foloseste el concret nu am idee
Insa el trebuie "scos" pentru persoana care a decedat, dintr-o multitudine de motive unul care imi vine in minte : acea persoana numai plateste taxe si impozite care in mod normal ar veni pe numele sau
Si mai pot fi multe altele

| oglindasultanului a răspuns:

Se inregistreaza existenta fiecarei persoane care se naste si moare. Rudele au nevoie de acele acte pentru a beneficia de drepturi asupra persoanei si bunurile care ii apartin.

| mi25 a răspuns:

Raspunsul corect ti l-a dat Ioandelasal.
Nu te lua dupa Agartha, care debiteaza multe prosti. Exemplu cu pensia de urmas: cuantum si pana cand se acorda. De asemenea "Daca iti vin taxe si impozite". Taxele si impozitele vin pe numele titularului sau urmasilor, dupa dezbaterea mostenirii.

| RxTx a răspuns:

Nici nu îți îngroapă mortul daca nu-și acel act că ziice că el trăiește preotul nu are cum sa verifice nu e autorizat așa că îți trebuie acea hârtie să îl îngroape.

Și dacă tu ești minor statul în baza acelei hatii daca decedatul încă era salariat cred că îți dă un fel de pensie de urmaș ceva 30%din salariul lui până când faci tu 18 ani

Îți folosește în multe cazuri în cazul în care îți vin amenzi pe numele lui

Daca îți vin taxe impozite.

Sau așa îl poți scoate de la întreținere.

Nici nu bănuiești unde o să îți ceară

| sparklingqueen a răspuns:

Pentru inmormantare, si daca persoana aceea are anumite taxe, sau pur si simplu arata ca persoana cutare e moarta.