| StefanDrg a întrebat:

La concediu fara plata, trebuie sa ai un motiv ca sa ti-l aprobe la locul de munca? Sau poti sa iei concediu fara plata si asa ca vrei fara niciun motiv? Funda!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Pentru fără motiv există concediu de odihnă, concediul fără plată se ia atunci când ai epuizat concediul de odihnă și nu mai există nicio soluție când ai o problemă urgentă de rezolvat în cursul unui timp mai indelungat(deces, divorț, accident, probleme urgente de natură casnică), și trebuie aprobarea directorului.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca trebuie sa ai un motiv intemeiat, avand in vedere prevederile Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.153.(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern."
Daca pleci fara aprobarea angajatorului atunci poti fi sanctionat disciplinar cu desfacerea contractului individual de munca pentru absente nemotivate.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai epuizat concediul de odihna, poti solicita pana la 30 zile concediu fara plata, pentru motive intemeiate (de exemplu: pentru studii). Pentru perioada mai indelungata se face suspendarea contractului de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu vii la mine si-mi spui ca vrei 2 saptamani de concediu fara plata in plin sezon estival, fara un motiv serios de boala, sau urgenta in familie, cu siguranta te pun pe lista, si-ti fac vant cu prima ocazie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de locul de munca si de cit de important e ce faci tu pentru functionarea firmei...

| johnnny123 a răspuns:

In primul rand, din punct de vedere legal nu stiu daca exista notiunea de "concediu fara plata". Exista concediu de odihna, concediu medical, concediu de maternitate.

Daca ti-ai folosit deja toate zilele de concediu de odihna si mai ai nevoie de zile libere in plus, angajatorul decide daca ti le poate oferi sau nu in functie de situatie. Evident ca nu poti sa le iei de capul tau.

Daca ai fi tu angajator si ai avea proiecte in desfasurare cu termene limita de livrare, ti-ar placea sa vina angajatii la tine si sa-ti spuna "Nu mai avem chef de munca, plecam doua luni in concediu fara plata. Ne vedem in octombrie"?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Trebuie un motiv intemeiat. Dar poti si sa minti fiindca nu te verifica.