| ridhimagupta a întrebat:

La facultatea de drept la privat poti intra fara diploma de bac?

6 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Nu, trebuie să ai bacalaureatul luat, iar examenul se fa face pe bază de dosar în funcție de media generală a bacalaureatului.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La nici o facultate nu poti intra fara diploma de bacalaureat, indiferent ca este de stat sau particulara.
Fara aceasta diploma poti intra doar la unele scoli postliceale.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nici o facultate din Romania nu admite studenti care nu dovedesc promovarea bacalaureatului. dar daca ai promovat bacalaureatul si liceul nu a emis inca diplomele, liceul e obligat sa iti emita o adeverinta care sa iti serveasca la inscrierea la facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca nu, ar fi culmea sa iasa avocati/judecatori fara diplome de bac

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai "auzit" GREŞIT sad

NU există facultăţi la care "poti intra fara diploma de bac"!

Pentru a te putea înscrie la ORICE facultate, este OBLIGATORIU să absolvi liceul, să promovezi examenele de BAC şi să obţi Diploma de BAC!

Ceea ce aţi "AUZIT" se referă la Şcoli Postliceale ( înfiinţate, eventual, în cadrul unor facultăţi/universităţi )...
Chiar dacă la înscrierea la Şcoala Postliceală nu se cere ( în mod obligatoriu ) prezentarea/depunerea Diplomei de BAC, ai OBLIGAŢIA de a promova BAC-ul în cei 2-3 ani de cursuri postliceale şi de a OBŢINE Diploma de BAC!
În cazul în care nu promovezi BAC-ul şi nu obţi Diploma de BAC, atunci NU ţi se va da o Diplomă de absolvire a Şcolii Postliceale respective - primeşti doar o amărâtă de Adeverinţă sad

Toate cele bune!

| minrest a răspuns:

Vrei sa iti iei o diploma contra cost de la o fabrica de diplome si vrei sa o iei si fara bac. Nu se poate. Nu ai vrea cumva ca dupa ce iei diploma sa mai dai niste bani si sa predai la Drept, in cadrul Universitatii Bucuresti? Nu se poate nici asta, sa stii. Salut.