| pumpkinky a întrebat:

La Multi Ani romani!

Cauciucuri de iarna all season sau doar de iarna? de care recomandati?
Legal am voie cu all seasons?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar cauciucuri de iarna. În ro exista zăpadă, ger și caniculă. Pentru siguranță all season nu prea își au sensul

| sierra1 a răspuns:

Ce câștigi dacă ai cauciucuri separate iarnă/vară? doi centimetri la frânare pe zpădă sau priză mai bună pe asfalt, crescută cu un gram? Tot aia e. Dacă nu faci competiții - și sigur nu faci - ia all season. Economisești juma de salariu, spațiu (dacă nu stai la casă, ai problema mare) timp și alți bani.

ia uite ce "șmecheri" suntem noi și ce "proști" sunt ceilalți din ue:
https://www.xplorio.ro/obligativitatea-anvelopelor-de-iarna-in-europa/

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

De fapt aia 2cm sunt câțiva metri...

http://m.automarket.ro/......74731.html

Iar prin obligativitate în alte tari ce vrei sa spui ca suntem mai fraieri ca Olanda sau Cipru care nu au zăpadă?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Să fim serioși - eventual la 200 pe oră pe șosea fără aderență

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Sau UK, Belgia, Irlanda, Polonia,...
Apropo, ia uite unde e pe hartă Olanda, cu câte sute de km mai spre nord față de Ro? Cred că o confunzi cu Malta

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu confund cu nimic. Am fost în Olanda iarna și în UK și în Belgia. Acolo clima iarna e mai blândă. Nu exista zăpadă, informează te putin

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu la 200 km, la 50

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"Olanda UK și în Belgia... Nu exista zăpadă"

să fim serioși

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Temperaturile medii din lunile de iarna în Olanda sunt de 3-4grade. Pune mana și te informează. Am stat o iarna întreaga acolo și am văzut 1 zi de zăpadă

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

și ce demonstrezi cu asta: că musai trebuie să avem cauciucuri speciale de iarnă?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Da fix asta. Dacă vrei siguranță la volan folosești la temperaturi negative cauciucuri de iarna. Și nu suntem noi aia mai fraieri, suntem doar o tara care are o clima rece care necesita astfel de anvelope

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

E părerea ta. All season iși fac treba la fel de bine, diferențele sunt nesemnificative pentru uzul curent (in afara competițiilor). Încalță-ți mașina cum vrei

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu e nicidecum părerea mea. Sunt zeci de teste.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt similare cu datele inscrise in fișele tehnice ale mașinilor, la capitloul consum: scrie la consum: 3, 7 l/100 km dar de fapt e invers - 7, 3 l/100 km

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nicidecum sunt teste făcute peste tot pe net, sunt teste practice nu specificații din cărți.

https://m.youtube.com/watch?v=EC1E2eDt1JY

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Parcă ai incerca să-mi vinzi cauciucuri de iarnă

| sierra1 a răspuns:

Studiile astea cu superioritatea nimicitoare a cauciucurilor de iarnă față de cele all season sunt similare cu datele inscrise in fișele tehnice ale mașinilor, la capitloul consum: scrie la consum: 3, 7 l/100 km dar de fapt e invers - 7, 3 l/100 km

| mihai69 a răspuns:

Legal ai voie cu cauciucuri „all seasons". Dacă mergi des și / sau pe distanțe lungi pe drumuri acoperite cu zăpadă, e preferabil să ai totuși pneuri de iarnă (cu clasa de aderență A sau B). O să vezi cu ochii tăi diferența.

| relian a răspuns:

Ce intrebarea e asta?laughing Ce-s alea cauciucuri de iarna all season?laughing pai ori is de iarna ori all season laughing pfff ce tie si cu femeile astea laughing
Deci nu sunt de iarna all season.
All seazon aia inseamna ca le poti folosi tot timpul,sau mai exact in orice anotimp,in orice perioada a anului.
Alea de iarna le folosesti iarna, desi si pe alea le poti folosi tot timpul, ca doara nu ma obliga nimeni sa nu merg cu ele vara de exemplu laughing
Cum spunea cineva pe aici niste reguli timpite, de oameni batuti cu parul in cap.
Daca legile in UE sunt facute de tpti analfabetii la ce te poti astepta, toti habarnistii fac legi laughing asta este RO si UE, sau unele tari din UE.

| xerxes1 a răspuns:

Daca faci km putini si nu iesi din casa cand ninge ai putea sa risti si cu All season.Sunt legale daca au fulgul de nea desenat.
Ce uita sierra sa aminteasca este ca in alte tari sunt obligati sa aiba lanturi antiderapante in portbagaj intre 15 noiembrie si 15 martie.

| Iunix a răspuns:

Doar cauciucuri de iarna.

Da, ai voie cu cauciucuri all seasons dacă acestea au desenat pe ele un simbol, un varf de munte şi un fulg de nea, sau M+ S.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Doar de iarna.