| LanguageMaster a întrebat:

La noi în România cum poți să plăteşti la negru o echipă de constructori care să-ți facă casă sau vilă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz echipa de constructori, daca nu declara venitul obtinut, savarseste o ilegalitate si membrii ei pot fi acuzati de evaziune fiscala.
Se poate sa ai si tu unele probleme, daca lucrarile nu sunt in regula, va trebui sa dovedesti cine le-a efectuat si ca i-ai platit pentru acestea si este mai greu daca nu-i platesti legal si n-ai un act legal de plata.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Folosesti carbune in loc de var.

Apache
| Apache a răspuns:

Majoritatea celor care lucreaza in constructii la negru o fac pentru ca nu ar fi in stare sa lucreze cu norma intreaga la o firma serioasa...
Deci asteapta-te ori sa iti intarzie cu orele, ori sa fie betivi, or sa nu stie suficienta meserie.

In general, intrebi vecinii cine le-a facut gardul, tavanul..etc. In cele mai multe cazuri sunt facute cu muncitori la negru. ( normal ca e ilegal si depinde unde locuiesti, dar in general majoritatea oamenilor nu sunt prinsi...depinde de comunitate )
Negociezi un pret, te enervezi cu ei pentru ca nu vin la timp...si in final te rogi sa fie lucrarea in regula.

Sincer...e o loterie.

| RAY a răspuns:

Simplu i gasesti prima oara apoi discuti cu ei despre cat te costa, astia fac mai ieftin ca o firma care plateste tva, nu poti trai daca platesti tva, statul te taxseaza la greu din prima zi

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nimeni nu mai risca in ziua de azi.
Iar daca vrei un lucru facut de calitate, iti trebuie o echipa profesionista si autorizata, astfel poti reclama orice neajuns!
O zi buna happy