| BlueBell07 a întrebat:

La o cearta, reusiti sa nu ridicati vocea? Vorbiti cu calm si cu respect indiferent de agresiunile celuilalt, care va insulta nefondat si va mai si scuipa?

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am avut de multe ori asemenea intamplari.
Strategie mea este sa-i raspund calm si incet, uitandu-ma in ochii persoanei.
Functioneaza in felul urmator:
- vizual, ma vede ca-i raspund, calm.
- auditiv: nu intelege ce-i spun, din cauza ca nervii sai auditivi s-au ajustat la vocea lui puternica (auzita prin sistemul osos al capului).
Din acest motiv, este nevoit (instinctiv) sa reduca taria vocei, ceea ce il va si calma.
Cand ma intreaba ce i-am raspuns, atunci conflictul este gata stins.
E psihologie aplicata, care mi-a functionat totdeauna.

| BlueBell07 explică (pentru Bula):

Ati reusi sa o privita calm pe o individa care isi bate joc de dv, va jigneste in cel mai josnic mod si va scuipa in fata?

| Bula a răspuns (pentru BlueBell07):

Da.
Am avut o asemenea vecina.
S-a calmat dupa o amenda primita de la politie (500lei) + achiarea notei de plata de la curatatorie si transport (inca cca.250 lei).

| BlueBell07 explică (pentru Bula):

Ati avut martori in privinta acelui incident in care v-a scuipat? La mine, a avut grija sa nu vada nimeni scena.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai nou incerc sa fiu cat de calma pot!
nu tip, nu ma enervez, nu ridic vocea! Ma uit in ochi,, agresorului' si vorbesc cu voce joasa, abia auzita! Stii de ce? pentru ca toot mie imi fac rau!
Am avut parte e un incident neplacut vara trecuta.Am intrat la xerox sa imi fac niste copii.Am pus telefonul in buzunarul de la spate ca scot banii.Un tip mi-a sustras telefonul.M-am intors brusc si am zis hotarat,, te roog sa imi dai telefonul'' si am intins mana.Nici nu ar trebuit sa ma enervez deoarece urma un consult cardiologic.

| sabin89 a răspuns:

Eu întorc și celălalt obraz.

| BlueBell07 explică (pentru sabin89):

Adica,sa va scuipe si pe celalalt. Faceti ce credeti.

| BlueBell07 explică (pentru Hyperion7):

De asta se si numeste cearta. Altminteri ar fi vorba de o discutie in contradictoriu, dar civilizata. Dar depinde de interlocutor. Daca acesta jigneste urat si scuipa, cu greu poti sa mai ramai calm.

| Hyperion7 a răspuns (pentru BlueBell07):

Da și nu ce spui tu.
Da, într-adevăr, o cearta cam la asta se rezuma, violenta de tot felul însă eu sunt sigur că lumea, daca ar fi mai temperată și nu i-ar mai sari țandura de la orice, problemele lor s-ar rezolva cu mult mai simplu.Parerea mea.
Plus că "vorba dulce, mult aduce"…deeeci

| BlueBell07 explică (pentru Hyperion7):

Asa e, dar ce te faci cand cineva incepe sa te jigneasca brusc si mai ajunge sa te si scuipe? Mai mult decat atat, te lasa si balta in vacanta doar pentru ca i-ai spus raspicat ca nu mergi cu acelasi taxi la plecare pentru ca nu ai incredere decat prin firma.

| Hyperion7 a răspuns (pentru BlueBell07):

Daca o făcut crize de-astea, accepți situația și nu mai mergi niciodată, nicăieri cu acea persoana.

| BlueBell07 explică (pentru Hyperion7):

Clar ma voi feri de asa ceva. Mai nou sustine ca o hartuiesc desi am blocat- o pe toate conturile.Nu stiu ce viseaza si de ce as face asa ceva.

| BlueBell07 explică (pentru Hyperion7):

Vorba dulce mult aduce, de exemplu sa fii prea bland cu o persoana care e agresiva si scuipa, inseamna sa stai ca placinta in fata nebunului.

| Hyperion7 a răspuns (pentru BlueBell07):

Vorbește în delir, poate ea te hărțuiește pe tine.

Câteodată e mai bine sa te mai ferești și din fata nebunului, pentru orice eventualitatelaughing

| BlueBell07 explică (pentru Hyperion7):

Da,asa este. M-a hartuit sunandu-ma de 10 ori de pe un numar privat. Eu nu primesc apeluri de pe numere private decat o data la 10 ani, adica extrem de rar. Or, dupa cearta cu ea, au fost 10 apeluri pana am reusit sa-i blochez numarul.

| Hyperion7 a răspuns (pentru BlueBell07):

Înseamnă că are probleme grave la mansarda.
Eh, poate uita de tine cândva...

| mODIN a răspuns:

In general, da

| BlueBell07 explică (pentru mODIN):

Cu totii am auzit oameni certandu-se. Cred ca numai persoanele in varsta, care aveau si probleme de sanatate, reuseau sa nu ridice vocea. La majoritatea certurilor(ca de asta se numesc certuri) oamenii au ridicat vocea si de o parte, si de cealalta. De ce tipatul unei persoane e foarte grav, iar scuipatul si insultele alteia nu?

| BlueBell07 explică (pentru mODIN):

Iti scriu aici definitia substantivului "cearta" data de DEX:"CEÁRTĂ s. 1. v. neînțelegere. 2. discuție, vorbă, zarvă, (pop.) gâlceavă, sfadă. (Multă ~ s-a făcut între ei pentru mine.) 3. admonestare, admonestație, certare, dojană, dojenire, imputare, morală, mustrare, observație, reproș (pop. și fam.) beșteleală, muștruluială, ocară(...)"
Cuvintele "galceava, zarva, ocara" presupun ridicarea vocii.

| mODIN a răspuns (pentru BlueBell07):

Da-mi si definitia lor daca esti asa sigur de asta

| BlueBell07 explică (pentru mODIN):

Am scris-o mai sus.Citeste!

| mODIN a răspuns (pentru BlueBell07):

Definitia cuvintelor "galceava", "zarva", "ocara"

| BlueBell07 explică (pentru mODIN):

Galceava inseamna cand cineva face scandal din senin pentru ceva fara importanta.

| LaviniuA a răspuns:

Numa intrebari din astea ai pus in ultima vreme. Nu mai bine schimbi anturajul ca sa nu te mai certi? laughing

| BlueBell07 explică (pentru LaviniuA):

Pai, de fapt, ma invart asupra aceleiasi situatii. Nu mi s-a intamplat niciodata sa ma scuipe cineva. In niciun caz un coleg. Imi amintesc ca tigancile de pe strada scuipau oamenii asa, dar sa se intample cu un coleg de serviciu asa ceva, nu.

| SkandallKamataru a răspuns:

Depinde cu cine ma cert, dar daca e vreun dobitoc care ma scuipa, ii bag un pumn il fac mancare pentru testoase.

| BlueBell07 explică (pentru SkandallKamataru):

Pentru prima data in viata mea, am avut parte si eu de un asemenea comportament.

| Scotianca a răspuns:

Uneori mai ridic si vocea. Dar normal ar fi sa se poata discuta cu calm si civilizat dar uneori e imposibil daca persoana de langa tine nu are un gram de bun simt.

| BlueBell07 explică (pentru Scotianca):

Depinde mult de educatia interlocutorului. Daca scuipa si jigneste, nu stiu cum poti ramane calm, doar daca esti format profesional sa fii asa.

| Scotianca a răspuns (pentru BlueBell07):

Asa este.

| Miaomg a răspuns:

Dacă persoană ridică tonul repetat și mă jignește iar eu știu că nu ar avea dreptate în anumite puncte de vedere ridic și eu tonul doar ca să mă asculte, pentru că de obicei persoanele care fac asta vorbesc doar ele și nu mai poți avea cuvânt peste gălăgia lor.
Efectiv ca la cort se prezintă o ceartă cu mine.
Pot fi calmă doar dacă consider că e penibil motivul de scandal sau pur si simplu știu din certurile trecute cu respectiva persoană că n-au ajutat cu nimic.

| BlueBell07 explică (pentru Miaomg):

Va puteti imagina ca am fost invitata in vacanta pentru 10 zile si acolo, colega care m-a invitat, si-a schimbat fata si a inceput sa ma hartuiasca,pentru ca apoi, sa ajungem sa ne certam de la taxiul cu care ar fi trebuit sa ne intoarcem. Pentru ca i s-a parut ca am ridicat vocea, s-a infuriat si a inceput sa=si faca bagajele la nici doua zile de cand am ajuns acolo, pe mine lasandu-ma, evident, balta singura acolo. Deci, toate astea de la "tipatul" meu mi s-a tras.

| Miaomg a răspuns (pentru BlueBell07):

Sincer nu pare să fie cu totul vina ta aici. Adica, nu pare un motiv atât de solid ca să faci asta

| BlueBell07 explică (pentru Miaomg):

Atunci,care a fost motivul deciziei ei de a pleca? Se certase si cu managera hotelului in prima zi. A dat vina tot pe mine ca am dus-o la un hotel urat intr-o zona urata, desi eu nu stiam ce gasim acolo la un pret modest.