| anonim_4396 a întrebat:

La PFA sunt doua tipuri de impozitare NORMA DE VENIT sau SISTEM REAL si la ASOCIATIILE FAMILIALE e la fel? pentru ca as vrea sa-mi fac AF ca daca imi fac PF o sa pierd indemnizatia de somaj pentru ca eu sunt in somaj iar cu AF as fenta un pic eu o sa fiu doar trecut in asociatie dar nu o sa prestez
\

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru ambele cazuri, impozitarea se face anual, impozitul de 16% fiind aplicat la venitul estimat pentru intregul an, iar in anul
urmator se face regularizarea impozitului, avand la baza documentele de venituri si de cheltuieli.
Indiferent de forma pe care o vei alege, daca venitul obtinut de tine depaseste cuantumul indemnizatiei de somaj, aceasta se va suspenda. Ideea e ca poti desfasura orice activitate autorizata potrivit legii, dar venitul lunar sa fie mai mic decat indemnizatia de somaj.

| antonia09 a răspuns:

Sigurul sfat pe care pot sa il dau este acela de a te adresa unui contabil si consilier juridic.
E un pic problematica situatia si ma depaseste.