| anonim_4396 a întrebat:

La un magazin din zona unde locuiesc tot gasesc legume sau fructe mucegaite, hai ca inteleg o data, dar deja de fiecare data cand merg sa imi cumpar ceva gasesc mucegai.La ce institutie ar trebui sa fac plangere, pot suna/da email la o anumita institutie? Deoarece nu vreau sa merg fizic la ei, sa trebuiasca sa dau declaratii sau mai stiu eu ce...

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cred ca e suficient sa nu mai cumperi de la ei.

Bula
| Bula a răspuns:

Alege-ti si tu fructele care-ti plac! Cele care nu sunt mucegaite lasa-le acolo, in ladita.
Daca vanzatorul iti alege si te serveste cu fructe mucegaite, fa-i un scandal cu voce tare, sa auda si ceilalti cumparatori!

| gabicoo a răspuns:

Teoretic poți face o sesizare la OPC.
Dar acolo de regulă sunt angajați frații Chiorete, Orbete, Surzete și Șpaguță!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Cumătri și veri cu toți tzeparii din Românica!

| Gabryel85 a răspuns:

Poti sa-i boicotezi (te opresti sa mai cumperi de acolo si eventual le mai spui si altora ce se intampla), dar te poti adresa foarte bine si Oficiului pentru Protectia Consumatorului din localitatea ta. Vezi mai multe pe anpc.ro

| DenisAurelian a răspuns (pentru Gabryel85):

E supermarket Carrefour, nu cred ca sunt mare pierdere pentru ei 3-5-10 clienti

| Gabryel85 a răspuns (pentru DenisAurelian):

Adevarat, dar o amenda din cand in cand nu le face nici lor rau, sa-si vina in fire. Asta daca are cine sa-i amendeze...