| anonim_4396 a întrebat:

La vara poate o sa vreau sa ma angajez, dar faza e ca primesc un fel de ajutor social. E adevarat ca nu mai primesti ajutor social daca te angajezi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, dar numai daca nu mai indeplinesti conditiile pentru primirea ajutorului.

| Duhovnicul a răspuns:

Normal ca nu poti sa primesti din ambele parti.
Eu am primit somaj, si ulterior mi-am gasit de lucru, dupa care a trebuit sa restitui suma pe lunile care am lucrat.

| mont a răspuns:

Odata ce e vorba de ajutor social asa este, in cel mai fericit caz ti se va diminua. Singura varianta pentru a beneficia in continuare de ajutor social ar fi sa te angajezi fara forme legale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca este un detaliu relevant dar am 18 ani iar la vara termin clasa a 11-a.

| paulthegame a răspuns:

Daca te angajezi cu carte de munca da til taie ajutorul