| AlexIosif26 a întrebat:

La varsta de 7 ani am facut marea greseala de a-l lasa pe tatal meu de a intra inapoi in viata mea si niciodata nu o sa ma pot ierta pentru greseala mea facuta la 7 ani. De cand l-am lasat pe tatal meu inapoi in viata mea mi-a facut viata un calvar. De la 9 ani au inceput traumele(m-a pus sa intreb pe cineva despre ceva si a pus pe omu ala sa se ia de mine fara motiv si asa am capatat frica de a vorbi cu lumea in public) si cu anii alte traume(frica de a vorbi cu lumea, de a nu manca prea mult sa nu fiu judecat etc). Am multe filmari cu el cand ma ameninta pe mine si pe mama mea ca vrea sa ne omoare, bata, taie cu sabia etc si ieri am implinit 18 ani(18 Aprilie). Eu vreau sa aflu cum pot sa il dau afara din casa fiindca nu mai pot trai cu asa om in casa mea, copilaria mea a fost furata fiindca a fost el un om jegos cu mine si cu mama si niciodata nu am putut suporta sa raspund cu *NU POT CA NU VREAU* la intrebarea (mergi cu mine la mare? mergi cu mine la munte? la restaurant? in alta tara sau la bunici) dar mereu raspunsul a fost Nu pot sa merg din cauza lu taica-miu. Tatal meu a facut probleme mari cu politia in care nu le pot spune dar sunt probleme care 100% ajungi la puscarie dar el a scapat fiindca mereu a dat mita sa scape de puscarie. Cineva va rog sa ma ajutati sa scap de el fiindca nu mai pot trai in asa casa si cu asa om.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista 2 posibilitati:
1. Daca locuinta este proprietatea exclusiva a mamei si tatal are acolo domiciliul in CI, atunci ea poate solicita instantei de judecata (judecatoria de care apartie locuinta) evacuarea. Inainte de aceasta puteti solicita instantei de judecata emiterea unui ordin de protectie conform L.nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep. in 2020. De asemenea puteti face si plangere penala pentru infractiuni de lovire sau alte violente atat mama ta, cat si tu. Daca politia din localitate nu se implica depuneti plangerile la Parchetul de pe langa judecatorie.
2. Daca locuinta este si proprietatea tatalui atunci puteti depune doar cereri pentru ordin de protectie si plangeri penale.

| doctorandus a răspuns:

Scuze, dar la vârsta de 7 ani nu aveai puterea de a hotărî asta. Nu te mai învinovăți degeaba.

| Bariel a răspuns:

Nu ai cum sa l dai afara din casa. Pe cine e casa? Daca e a mamei tale puteti reusi pe cai legale, totusi e destul de riscant deoarece tatal tau din furie poate recurge la actiuni cu urmări tragice (crima, violenta brutala). Cel mai bine ar fi sa l parasiti, stabiliti va undeva in chirie.

| AlexIosif26 explică:

Am uitat sa mentionez ca casa e pe numele Mamei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexIosif26):

Atunci puteti actiona conform celor aratate la pct.1 din raspunsul meu.