| Ragnarøk a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine, ce forma de guvernamant avem in Romania? Avem o republica, o democratie sau poate o oligarhie? Cu argumente, desigur.

Intrebarea este pusa datorita imensei confuzii pe care acesti termeni ii prezinta. Definiti termenii si analizati situatia romaniei. Fara utilizarea DEX-urilor, sunt si eu capabil sa-l folosesc.

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Constatativ (deci nu ma iau dupa constitutie si nimic declarativ), suntem o Colonie Europeana, organizata dupa model african modern.

| oprescudorin11 a răspuns:

Am uitat argumentele :
1.nu avem o clasa politica (astia sunt analfabeti sau in formare)
2.organizarea administratiei este de tip piramidal (tribal), adica cumetri -prieteni, comunitate de interese personale meschine.
3. Conducerea(exploatarea resurselor ) se face pe reguli 'de la centru'.
4.Resursele pleaca afara organizat.Resursele unui teritoriu sunt constituite din : resurse umane(copii, femei, sclavi pentru munca), resurse minerale (petrol, gaze, sare etc.), alte materii prime(lemn, etc.).
5. in colonie sunt organizate activitati doar de paza a resurselor si intreprinderi care nu pot dezvolta o industrie organizata, independenta.
Adica :asamblezi Dacia(ca in Maroc), dar nu ai tot ce-ti trebuie. Daca pleaca francezii, nimic nu va mai merge-am dat un singur exemplu din multe altele.
6.Nu exista nici un plan de Dezvoltare, nici macar in intentie: se consuma doar rezidurile, deci deocamdata suntem piata de desfacere, de absorbtie a surplusului vestului (care oricum se arunca la gunoi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu ma contrazice nimeni?

| Rakanishuu a răspuns:

Constitutia Romaniei, Titlul 1, Articolul 1 (Statul Roman) zice asa:
*2. Forma de guvernamant a statului roman este republica.
*3. Romania este stat de drept, democratic si social, in care demnitatea omului, drepturile si libertatile cetatenilor, libera dezvoltare a personalitatii (...)