| camitSu a întrebat:

Langa casa mea este un teren cu proprietarul decedat. Exista vreo lege prin care eu pot lua acest teren daca eu platesc taxtele si impozitele respectivului teren?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si proprietarul nu are mostenitori?
Daca nu sunt mostenitori legali terenul revine unitatii administrativ teritoriale, ca mostenire vacanta, asa ca nu-l poti lua tu, eventual sa-l cumperi sau in concesiune. Numai bine!

| marcelbaltescu a răspuns:

Daca are mostenitori care nu si-au inregistrat cererea de inscriere in cartea funciara sau, in cazul in care nu are mostenitori, daca unitatea administrativ teritoriala nu a cerut inscrierea dreptului de proprietate in folosul sau pe baza hotararii consiliului local, poti sa-l folosesti ca si cum ar fi al tau si dupa 10 ani poti sa-ti inscri tu dreptul de proprietate in cartea funciara. Ca sa vezi daca exista o cerere de inscriere apartinand unei alte persoane sau unitatii administrativ-teritoriale, poti sa ceri un extras de carte funciara de la biroul de cadastru si publicitate imobiliara care cred ca functioneaza in cadrul primariei localitatii.