| andreispeed77 a întrebat:

Licentiat in drept cu 4 ani vechime in specialitatea studiilor poate fi mediator fara a absolvi cursul de mediator?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, dar numai prin exceptie, daca ai un master in domeniu.
Conform Legii nr.192/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, conditiile pentru a obtine calitatea de mediator sunt urmatoarele, citez:
"ART.7. Poate deveni mediator persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are capacitate deplină de exerciţiu;
b) are studii superioare;
c) are o vechime în muncă de cel puţin 3 ani;
d) este aptă, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activităţi;
e) se bucură de o bună reputaţie şi nu a fost condamnată definitiv pentru săvârşirea unei infracţiuni intenţionate, de natură să aducă atingere prestigiului profesiei;
f) a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, în condiţiile legii, sau un program postuniversitar de nivel master în domeniu, acreditate conform legii şi avizate de Consiliul de mediere;
g) a fost autorizată ca mediator, în condiţiile prezentei legi."