| UnOmLinistit a întrebat:

Locuim la sat inconjurati de cateva familii galagioase care au tot dat muzica la volum ridicat.

In ultimele luni am apelat de repetate ori la 112 si Politia ne-a luat apararea iar intr-o oarecare masura lucrurile s-au potolit. Azi a mai fost o situatie iar decat sa mai apelam la Politie am mers frumos sa discut cu vecinul in cauza care dadea muzica de la boxele masinii in curtea lui cu usile deschise sa auda bine toata lumea. L-am rugat frumos sa dea mai incet volumul dar in schimb el s-a suparat tare si ne-a amenintat ca vor strange semnaturi de la vreo 8 familii ca sa ne scoata din casa/sat. Sincer am rabufnit in ras ca mi se pare o aberatie asa ceva.

Acum intrebarea mea: oare exista o asemenea prevedere?

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu. Exclus așa ceva. El poate fi amendat pentru tulburarea liniștii publice.

| romeo78 a răspuns:

Eventual poți tu să îl dai afară din sat, ținând cont că are un teanc de reclamații, amenzi pentru nerespectarea liniștii!
Eventual, poți merge la un avocat și să ceri consiliere pentru a vedea dacă și-a plătit amenzile și ce măsuri legale poți lua împotriva lui!
Pentru, că după comportamentul lui, mi se pare că cei de la primărie nu l-au obligat să plătească nici o amendă, căci altfel nu era obraznic!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

A mes la intimidare.
Nu de semnaturi mi-as face griji, ci de comportamentul tagmei.