| GigelETare123 a întrebat:

Lucrez ca agent de
pază și astăzi am primit 50 de lei de la cineva că am avut grijă de ceva. I-am zis omului că nu cred că am voie să primesc bani, dar a zis că dacă lui îi face plăcerea asta, așa că i-am luat.
E legal să primești bani de la alții că agent de pază?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este ilegal daca prin ajutorul dat nu ai savarsit vreo infractiune sau contraventie si nu ai incalcat regulamentul firmei de paza.

2 răspunsuri:
| Modzilian a răspuns:

Sa nu-ti faci un obicei de a cere taxa de paza. Asa facea unul la un magazin din Cluj. Pe langa gara, oamenii cu bagaje... Acum il pazesc altii pe el.

| GigelETare123 explică (pentru Modzilian):

Nu, nici nu se pune problema de asta. Cum am zis în postarea mea, eu am vrut să-l refuz, dar el a zis că e plăcerea lui. Logic că nu cer "taxă pe pază" și alte prostii de astea.
Mulțumesc de comentariu! Să ai o seară frumoasă!