| Alexx234qw a întrebat:

Lucrez si as vrea sa plec. Daca plec de pe o zi pe alta, adica anunt azi ca de maine nu mai vin, sunt platit pana in ultima zi in care am lucrat?
Cineva imi zicea sa anunt cu 15 zile inainte ca vreau sa plec si sa ii spun sa ma bage in preaviz.
Cum este?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti in perioada de proba si iti dai demisia va trebui sa respecti perioada de preaviz, prevazuta in contractul individuala de munca, dar numai daca angajatorul solicita aceasta, poate si renunta.
Daca angajatorul solicita respectarea preavizului si tu nu te prezinti la munca atunci iti poate desface disciplinar CIM pe motiv de absente nemotivate.
In orice caz trebuie sa te plateasca pentru intreaga perioada lucrata si pentru concediul de odihna aferent perioadei lucrate din acest an, bineinteles daca nu l-ai efectuat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti obligat sa le dai preaviz si sa muncesti pana in ultima zi de preaviz, adica inca 2 -3 saptamani, asa cum scrie in contractul tau de munca,
Daca nu te mai duci la munca, iti pot desface contractul disciplinar si asta este extrem d e rau pentru urmatorele joburi, unde ai vrea sa te angajezi, fiindca nici un angajator nu va angaja unul cu contract desfacut discplinar, inseamna ca nu este un om serios pe care ar merita sa-l angajeze si nu merita sa-i dea o sansa de job.

| RxTx a răspuns:

Eu mi-am dat demisia si am scris ca nu doresc sa beneficiez de preaviz si patronii sau ofticat enervat si nici unul in 20 ani nu a vrut sa ma duc in preaviz
Nu ma stresat nimeni
Si mi-am dat vreo 20 de demisii pana acum
Poate mai multe intr-un an
Poate nici una timp de 5 ani

Dar in medie

Asa in realitate nu cred cz isi doreste vre-u patron sa mai lucreze un angajat suparat
Iti dai seama as fi stricat srrverele.as fiuat datele din ele si le-as fi...
As fi pus zarele in mancarea clientilor
Le-as fi dat mici cu aroma de cacauă
Și tot felul de lucruri din astea ne facute.
Nu e bine sa steesezi sa mai vina la munca un angajat in preaviz pentru ca el poate sa iti distruga toata compania si de asta sunt constienti toti angajatorii
Si daca tu scrii clar NU DORESC SA BENEFICIEZ DE PREAVIZ gata ei te lasa in oace in majoritatea cazurilor nu mai vor nimic ca le e frica ca faci numai tânpenii