| RalucaRaluca567 a întrebat:

M-am certat cu iubitul meu, cu tatăl fetiţei mele. Are 8 luni şi nu ştiu ce să fac, am 18 ani. El a zis că o să îmi ia fata, ce pot face?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate sa-ti ia fetita fortat, ar trebui sa te dea in judecata si sa obtina o hotarare judecatoreasca de stabilire a domiciliului minorei la domiciliul lui.
In proces ar trebui sa dovedeasca ca are conditii de crestere si ingrijire a minorei mai bune decat ai tu.
Fiindca minora are doar 8 luni este aproape imposibil ca o instanta sa hotarasca aceasta, ar trebui ca tu sa ai conditii foarte slabe si el foarte bune.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te impaci cu el, ca doar este tatal copilului tau si ar trebui sa mai lasi din orgoliul ala, ca ai un copilas acum, care primeaza in viata voastra.
Daca tatal copilului are casa si situatie financiara mai buna ca a ta, ar putea deschide proces si ar putea sa-ti ia copilul, prin judecatorie, dar eu zic sa nu ajungeti acolo, sa mai lasati clontul si rautatile ca aveti un copilas care merita sa va sacrificati pentru el.