| BarakIonutFernando123 a întrebat:

M-am dat demisia dupa ce am muncit 12 luni in ultimi 2 ani am dreptul la somaj?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai dreptul, o conditie pentru obtinerea somajului este ca desfacerea CIM sa fie facuta din initiativa angajatorului si fara vina angajatului ori demisia este din initiativa ta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Demisia exclude posibilitatea de a primi somaj. Primesti somaj daca iti pierzi locul de munca prin desfiintarea acestuia, nu daca pleci de buna-voie prin demisie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu din cauza demisiei. Trebuia sa te rogi sa-ti desfaca el contractul

| darrio2007 a răspuns:

Da.Fara lipsuri sau invoiri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai drept la somaj daca esti dat afara nu daca iti dai tu demisia