| HemeraNyx a întrebat:

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Tatal meu "are" la tara o casa de care de ani de zile are grija doar el (gradina, impozite etc). Titlul de proprietate este pe bunicul lui. Drept de mostenire ar avea tatal meu, fratele lui si inca doua verisoare. Mentionez ca verisoarele sunt plecate in strainatate de mai bine de 30 de ani si nu s-au intors in tara, nici nu s-au interesat de terenuri. Nu stim nicicum sa dam de ele, una credem ca e in America, iar alta in Brazilia. Fratele lui nu doreste casa (probabil doar o compensare in bani pentru partea lui). Ce e de facut in situatia aceasta? Am dori sa intabulam pamantul dar nu stim cum sa procedam mai ales din cauza celor doua verisoare de negasit.
O alta problema ar fi ca titlul de proprietate este pe bunicul tatalui meu. Iar tatal tatalui meu era fiu vitreg. Ar fi un dezavantaj? Nu stiu exact nici la ce avocat sa apelam sau de unde sa incepem...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o situatie destul de incurcata.
Ar fi bine ca tatal tau sa se adreseze unui avocat specializat pe fond funciar, acesta ar putea sa il lamureasca ce ar fi bine sa faca si de ce are nevoie pentru a putea deschide procedura succesorala dupa tatal lui, dupa ce va vedea actele ce le aveti si care este situatia juridica a bunurilor mostenirii.