| Dominicc a întrebat:

Ma contrazic cu cineva pe tema samajului dupa liceu.
Daca ramai corigent la o materie in ultimul an, si dai corigenta dupa terminarea anului, mai poti lua somajul?

stiu ca e intermen de 60 de zile insa depasesti termenul asta. Nu au si ei optiunea pentru elevii care nu se incadreaza in termen din motivul corigentelor?

Am citit pe net ca ar fi valabil si in august dupa incheierea liceului cu tot cu corignte.

Aveti ceva idei?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de 60 de zile este o perioada de la data luarii in evidenta si pana la data acordarii somajului, nu este un termen pentru a putea solicita somajul.
Somajul se poate solicita in termen de 1 an de la data terminarii liceului, dar numai daca nu ai izbutit sa te angajezi in aceasta perioada si nu urmezi studii dupa liceu.