| Paix a întrebat:

Ma deplasam cu mașina Timișoara -Buzău și la vreo aproximativ 250 km de domiciliu pe o autostrada am fost amendat și reținut permisul pentru 30 de zile. Am depășit pe linie continua.
Am greșit, plătesc.
Problema cea mai importanta penorul mine este!
După ce plătesc amenda unde trebuie sa duc chitanța achitarii și procesul verbal?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic trebuie sa trimiti dovada platii catre unitatea de pe raza careia ai fost amendat pentru ca sistemul romanesc nu e cel mai centralizat din lume.

Practic tii bine de chitanta sa o ai cand iti vei plati taxele si impozitele in localitatea de domiciliu pentru ca desi ai platit amenda posibil sa apara ca nu ai facut-o.

Am fost intr-o situatie similara.

Domiciliu in Iasi, amenda luata in Arges.
Am platit amenda, nu am trimis nimic in Arges, insa m-am trezit la finalul anului cu restanta la finante. Le a dat copie dupa chitanta si am rezolvat.

| Paix explică (pentru suntserios):

Nu pot trimite prin posta la unitatea de politie?

| Paix explică (pentru suntserios):

Deci doar poza trimisa la ei pe mailaltă.

| Paix explică (pentru suntserios):

Deci doar poza trimisa la ei pe mail?