| Eℓℓa a întrebat:

Ma intereseaza daca un comisar de politie economica are in sarcinile de servici, cine tine evidenta contabila a unui contribuabil, in conditiile in care acesta nu savarseste fapte de evaziune?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Comisarul de poliție economică are în atribuții combaterea evaziunii fiscale, delapidare, fals în înscrisuri, etc.
Contribuabilul nu este luat la întrebări de către polițist că nu și-a achitat un impozit la primărie, ca exemplu! Este luat la întrebări dacă nu a declarat mașina pentru a se sustrage plății anuale a acestea din urmă dar nici așa nu poate deoarece trebuie să o înmatriculeze, legal vorbind!
Evaziunea o face o firmă, nu un contribuabil!
Prin contribuabil se înțelege că o persoană este obligată să plătească anumite impozite.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Un comisar de politie economica are dreptul sa controleze un contribuabil daca si numai daca cineva, o persoana fizica sau juridica a facut o sesizare la care trebuie sa-i dea curs.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are asa ceva in sarcinile de serviciu, este problema contribuabilului sa respecte legea contabilitatii. Numai bine!

| DiMoDi a răspuns:

NU o are trecută ca sarcină de servici în mod expres, dar o poate face, fie în urma unei sesizări fie din proprie initiativă. Conform legii, contribuabilii îsi pot "tine" singuri contabilitatea, pană la limita unei anumite cifre de afaceri (parca 1000 euro/an); peste această limită, tinerea contabilitătii de către o persoană neautorizată devine ilegală atât pentru contribuabil cât si pentru economistul respectiv (indiferent că este sau nu vorba si de evaziune fiscală) Iar respectarea legalitătii economice este tocmai obiectivul politiei economice happy