| asdasd2323 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de procesul de depunere a unei plangeri penale de inselatorie? Am vazut ca pot sa ma duc cam la orice sectie si ei o vor trimite la judecatorie sau ceva, dar nu stiu exact ce trebuie sa completez si sub ce forma...

Odata ce depun aceasta plangere (mi am luat o teapa pe olx, am dovezi clare, de la conversatie pana la transferul bancar la BT si extras de cont revolut) cat poate sa dureze pana se solutioneaza? Mai trebuie sa vin la sectie sau la proces sa dau declaratii sau marturie? Cat dureaza sa imi recuperez banii (vreo 200 de euro)?

La final o sa ma coste ceva? Va iesi clar vinovat si am citit ca nu imi trebuie avocat obligatoriu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: te duci la sectia/postul de politie de care apartii cu domiciliul si un politist te va asculta si te va ajuta sa faci plangerea sau va redacta el plangerea si o vei semna si la plangere vei atasa toate dovezile pe care le ai. In plangere vei consemna ori sa ceri sa se consemneze ca te constitui parte civila cu suma respectiva.
Daca esti minor (sub 18 ani) va trebui sa mergi cu un parinte.
Daca se ajunge la proces vei fi citat ca parte vatamata si, daca este cazul, vei fi ascultat de catre judecator.
Nu se stie cat va dura urmarirea penala si procesul, depinde cat de repede il descopera pe infractor, cat de repede se ajunge la proces si daca infractorul recunoaste fapta si iti restituie banii inainte de proces, o poate face pentru a beneficia de reducerea cu o treime a pedepsei. De asemenea te poti impaca si in acest caz nu va fi condamnat penal.
Nu te costa nimic, cheltuielile judiciare le va plati infractorul.

| asdasd2323 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, mai am o intrebare, daca eu locuiesc acum altundeva, adica nu unde scrie in buletin, ma duc la sectia de aici? e obligatoriu sa merg la cea de la domiciliu? si inca o intrebare... sub ce forma aduc dovezile la politie? pe stick e ok? sau pe telefon direct?

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdasd2323):

Te duci la politia din localitatea unde stai, ti-a raspuns crezand ca stai la domiciliul din CI.
Poti sa copiezi dovezile de pe telefon pe stick, dar sa nu le stergi de pe telefon, acesta este mediul original de inregistrare si stocare.