| cristian47 a întrebat:

Mai este cineva in Romania care sa fie fortat sa asculte eu stiu ce fel de muzica sau radio cand merge cu autobuzul?
Oare nu este un loc public Oare nu platesc eu incredibila suma (pentru mine) de 56 lei pentru serviciul prestat? De ce trebuie sa fiu fortat sa ascult eu stiu ce manea, muzica populara, melodie rock, sau scarbosenia de radio zu. Stau dimineata in autobuz si un sofer incult imi baga pe gat o farsa vulgara care implica un actor de filme deocheate si o femeie care vrea sa se marite cu el si nu stiue ca joaca in filme... De ce eu un baiat de 19 ani trebuie sa sculte asa ceva? De ce o fetita de 7-8 ani trebuie sa asculte asa ceva? Imi cumpar un kebab. Ma astept sa nu gasesc pioneze in el. Platesc un kebab si am pretentii. Platesc transport in comun si nu vreau sa ascult genul preferat al soferului, nici o farsa scarboasa care ma ingrozeste.

Am cateva intrebari acum:
1. Exista vreo lege care sa interzica ascultatul muzicii sau al unui post de radio in mijloacele de transport public?
2.Stie cineva care sunt demersurile (in cazul in care nu exista lege) pentru a lansa o petitie cu scopul de a strange semnaturi impotriva problemei mai sus mentionate?
3.Am eu vreo sansa sa impun asemenea reglementare? Adica daca am nevoie de 66.000 de semnaturi avand in vedere ca in Pitesti exista 166, 800 locuitori totul e in van.

PS: Pentru cei care sunteti indeajuns de inculti sau imaturi ca sa ascultati si sa apreciati radio zu, va rog, nu va faceti de ras raspunzand la aceasta postare.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Welcome to the Land of choice!
Aici ai dreptul sa alegi intre a asculta manelele din autobuz si a merge pe jos.
Aici ai dreptul sa alegi intre a plati cele mai scumpe gaze si cel mai scump curent electric din Europa sau de a sta in frig si-n bezna.
Aici ai dreptul de a numi incult pe oricine nu are aceleasi gusturi ca si tine.
So, welcome to the land of morons!

| myrazvy a răspuns:

Nu esti tu in putere sa decizi in locul altuia, ai dreptate nici tu nu esti obligat sa asculti ce ti se impune, totul tine de respect si de bun simt, asa ca JOS PALARIA nu exista in Romania

| BRG a răspuns:

Ca să nu mai fi obligat în mijloacele de transport să asculți ce post de radio ți se bagă, mai bine cumpără-ți un mp 4 player si asculți ce muzică vrei tu, sau radio de la telefon, că oricum șoferul nu o să-ți facă pe plac schimbînd postul de radio, părerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suport muzica ce urla in magazine, nu suport muzica in autobuze, iar radio Zu nici macar! Nu stiu daca exista lege ce poate interzice asa ceva dar poti incerca sa faci scandal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a discutat aici http://tramclub.org/......wtopic.php
utile http://www.publitrans2000.ro/
completari Google http://www.google.ro/......tp?/search

| DanielDanny a răspuns:

Sunt de acord cu tine.Cand am mers cu maxi-taxi soferu a dat pe un post de radio unde era o melodie indiana, da nu indiana deia cu cuvinte ci deia care seamana cu incantati delea din care nu itelegi o iota.

| DanielDanny a răspuns:

Revin cu un alt raspuns... Am fost in practica la un supermarket timp de doua luni, prima luna inainte de craciun, deci simteam ca mor, aveau cateva melodii nenorocite si toata ziua se repetau, unele erau delea lente de ma apuca somnu, in apropierea sarbatorilor au bagat niste melodimde iarna printre celelane si le repeta toata ziua. Dupa vacanta de iarna cand ma intorc in practica, nimic schimbat, aceleasi melodii ca inainte. Si nici cu casti nu puteai sa stai sa asculti muzica ta preferata, si acuma daca ma duc la cumparaturi tot muzica aia o aud.

| Vero1 a răspuns:

Eu merg cu maxi-taxi in fiecare zi si sincer, niciodata nu am avut probleme cu ce se aude in maxi...si sa va spun ceva: soferii sunt foarte civilizati: adica daca vor sa asculte nu stiu eu ce manele, intreaba mai intai persoanele aflate in maxi, si daca sunt de acord, asculta, daca nu, nu. Sau daca le spui sa te doare capul sau pur si simplu il rogi sa schimba postul de radio/meloodia, asa fac.

Pana la urma, totul depinde de sofer...