| StefanDrg a întrebat:

Mama unui prieten are de platit " cheltuieli de executare silita " in Romania nu are nici card bancar nici proprietati pe nume. Este plecata in strainatate. Poate plati fiul ei pentru ea? Sau trebuie sa plateasca ea personal? Si unde se platesc aceste cheltuieli de executare silita ca in scrisoarea de comunicare nu specifica unde. Si ce se intampla daca refuza sa plateasca? Funda!

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

A.
1. Obligatia de a plati aceste cheltuieli revine doar mamei.
2. Daca nu se plateste se transforma in debit si se trimite la compartimentul financiar al primariei de domiciliu al mamei.
In acest caz primaria nu va elibera nici un document pentru mama sau persoanele care au aceiasi adresa ca si mama, pana ce nu se va achita datoria. Atentie, la primarie, la orice datorie se pune penalizare destul de mare.
3. Inainte de implinirea termenului de prescriptie se emite titlu de executare silita, care intrerupe prescriptia, aducand-o din nou la 5 ani.
4. Daca titlul de executare silita nu-l primeste si nu semneaza de primire nimeni (fiul nu-i obligat sa-l primeasca si sa semneze, doar titularul), dupa trecerea termenul de prescriptie, datoria se prescrie.
B.
1. Datoria poate sa o plateasca oricine.
2. Plata se face la executorul judecatoresc. Daca se face debit la primarie, se poate achita la primarie.

Atentie!
Debitul se face la primarie doar in cazul in care beneficiar este statul.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate plati (la executor) oricine.

| eliancodrut a răspuns:

A.
1. Obligatia de a plati aceste cheltuieli revine doar mamei.
2. Daca nu se plateste se transforma in debit si se trimite la compartimentul financiar al primariei de domiciliu al mamei.
In acest caz primaria nu va elibera nici un document pentru mama sau persoanele care au aceiasi adresa ca si mama, pana ce nu se va achita datoria. Atentie, la primarie, la orice datorie se pune penalizare destul de mare.
3. Inainte de implinirea termenului de prescriptie se emite titlu de executare silita, care intrerupe prescriptia, aducand-o din nou la 5 ani.
4. Daca titlul de executare silita nu-l primeste si nu semneaza de primire nimeni (fiul nu-i obligat sa-l primeasca si sa semneze, doar titularul), dupa trecerea termenul de prescriptie, datoria se prescrie.
B.
1. Datoria poate sa o plateasca oricine.
2. Plata se face la executorul judecatoresc. Daca se face debit la primarie, se poate achita la primarie.

Atentie!
Debitul se face la primarie doar in cazul in care beneficiar este statul.
Altfel, daca mama nu are nimic in tara, prinde orbul, scoate-i ochii.

| eliancodrut a răspuns:

Imi cer scuze ca am publicat raspunsul de 2 ori, dar prima data mi l-a refuzat.

| eliancodrut a răspuns:

Si inca ceva: perioada de prescriptie a datoriei catre stat este de 5 ani, incepand cu 1 ianuarie in anul urmator celui in care s-a stabilit datoria.
Pentru celelalte datorii este de 3 ani de la data cand s-a stabilit sau s-a emis titlu executor.